Właściwości pelargonii afrykańskiej

Rośliny od wieków wykorzystywane są w medycynie. Pomimo wszystkich osiągnięć nowoczesnej medycyny chętnie sięgamy po leki i suplementy diety, które tworzone są z wykorzystaniem naturalnych składników.

Słów kilka o pelargonii afrykańskiej

Przy przeziębieniu stosuje się wiele naturalnych metod leczenia, które opierają się na składnikach roślinnych. Sięgamy po herbatę z kwiatów lipy, która działa napotnie czy po syrop z cebuli, który pomaga przy kaszlu. Warto jednak dowiedzieć się więcej na temat pelargonii afrykańskiej, która również świetnie sprawdzi się przy przeziębieniu i ma udowodnione działanie, potwierdzone badaniami.
Pelargonia afrykańska, czyli Pelargonium sidoides, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z południowego rejonu Afryki. Uprawiana jest na górskich plantacjach. Rdzenni mieszkańcy stosują ją od wielu lat w różnych chorobach, jednak dla współczesnej medycyny została ona odkryta przez Charlesa Stevensa pod koniec dziewiętnastego wieku. Ówcześnie stosowano ją jako lekarstwo na gruźlicę, jednak badania kliniczne pokazały, że sprawdza się ona w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych. Do produkcji leków i suplementów diety wykorzystywany jest wyciąg z korzenia pelargonii afrykańskiej. Zawarte w nim substancje aktywne należą do grupy kumaryn, tanin i proantocyjanianów.

Jakie ma działanie?

Podstawową zaletą pelargonii afrykańskiej jest to, że wyzwala ona naturalne mechanizmy obronne organizmu. System immunologiczny ma na celu zwalczanie bakterii, wirusów i innych drobnoustrojów chorobotwórczych, które dostają się wewnątrz ciała. Stosowanie preparatów, zawierających wyciąg z korzenia pelargonii afrykańskiej poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego. Ponadto zostało udowodnione, że pelargonia afrykańska ułatwia proces usuwania zanieczyszczeń i drobnoustrojów z górnych dróg oddechowych, dzięki pobudzaniu rzęsek oddechowych. Wykazano, że Pelargonium sidoides działa przeciwwirusowo, a także przeciwbakteryjnie, uniemożliwiając bakteriom namnażanie się.

Zastosowanie

Leki i suplementy diety, zawierające wyciąg z korzenia pelargonii afrykańskiej mogą być stosowane u dzieci powyżej szóstego roku życia, a także u dorosłych. Badania kliniczne udowodniły, że stosowanie tej rośliny jest bezpieczne i skuteczne, a ewentualne działania uboczne są łagodne i występują rzadko. Wyciąg można spotkać w postaci syropów bądź tabletek. Produkty warto stosować w momencie wystąpienia pierwszych objawów przeziębienia, a także zapobiegawczo w okresie zwiększonej zachorowalności. Jednym z produktów na polskim rynku, który zawiera ekstrakt z pelargonii jest Pelavo - dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego.